A SZÁZDI SPORTHORGÁSZ EGYESÜLET ALHASZONBÉRLETÉBEN LÉVŐ TISZATARJÁNI HOLT-TISZA HALGAZDÁLKODÁSI VÍZTERÜLETÉNEK HELYI HORGÁSZRENDJE!
 

/érvényes: 2023. január 01-től visszavonásig/

Általános rendelkezések:

1. Horgászatot folytatni a Halgazdálkodásról szóló 2013. évi CII. törvény, a halgazdálkodás és halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 2014. január 01-jén hatályba lépő VM rendelet, valamint a hatályos Országos Horgászrendben foglalt általános és etikai szabályok, korlátozások, és az alábbi helyi horgászrendbe foglalt eltérésekkel lehet.

2. A területi jegy csak állami horgászjeggyel és horgászigazolvánnyal, illetve személyi vagy diákigazolvánnyal együtt érvényes, ezek hiányában a helyfoglalás és a horgászhelyre lepakolás is TILOS!

3. Az éves, és 24 órás területi engedélyek árait a közgyűlés határozza meg.

4. Az egyesület által a holtágra kiadott éves területi jegyek a kiállítás dátumát követő év január 31. napjáig érvényesek.

5. Az egyesület által a holtágra kiadott 24 órás területi jegyek az érvényességi résznél beírt, hó, nap, óra, perctől, hó, nap, óra, percig érvényesek.

6. A horgász a területi jegy megváltásakor kapott, illetve a horgászat megkezdése előtt, a holtágnál lévő hirdetőtáblára kihelyezett aktuális, érvényben lévő helyi horgászrend szabályait elolvassa, tudomásul veszi, és a horgászat megkezdésével azt magára nézve kötelezőnek ismeri el! Tudomásul veszi továbbá, hogy a horgászrend be nem tartása,azok önhibából adódó ismeretének hiánya, nem mentesít a felelősségre vonás alól, melyek etikai, fegyelmi, szabálysértési, illetve bűntetti eljárást vonhatnak maguk után, és a területi jegy helyszínen történő azonnali bevonása mellett egyéb büntetések kiszabását is eredményezheti.

7. A holtágon minden horgász a saját felelősségére horgászhat, az esetlegesen bekövetkezett balesetekért, sérülésekért ez egyesület felelősséget nem vállal.

8. A horgásznak joga és kötelessége a horgászrend megsértőjét figyelmeztetni, cselekményének abbahagyására felszólítani, az észlelt szabálytalanságot hivatalos személynek, vagy szervnek bejelenteni.

9. A Holt-Tiszán a horgászrend betartásának ellenőrzését elsősorban a társadalmi halőreink, a MOHOSZ hivatásos halőrei és a rendőrség végzi, akiknek mindenki köteles okmányait betekintésre átadni, intézkedéseiknek, utasításaiknak eleget tenni naponta akár többször is. Az okmányok átadásának megtagadása, az ellenőrzés akadályoztatása szabálysértésnek minősül.

10. Betárolni csak a megtartani kívánt halat lehet. Ahorgásznak a horgászhelyen a horgászat végéig gondoskodni kell a megtartani kívánt hal kíméletes tárolásáról és élve tartásáról. A kifogott halat szárazon, vagy vízen lassú kínos fulladásnak kitenni TILOS (állatkínzás). A halat a horogtól kíméletesen megszabadítva haltartóban, vagy felkantározva (szájbilincsre fűzve) vízben, de nem vödörben, kivéve a csalihalnak szánt egyedeket, kell tartani, vagy azonnal megölni. A vissza nem engedett betárolt halat később fogott hallal kicserélni TILOS!

11. A faj szerinti tilalom alá eső, vagy méreten aluli kifogott halat, haladéktalanul és a lehető legkíméletesebben nem dobva, rugdosva, akár még élettelen állapotban is vissza kell engedni a vízbe. A benyelt horgot kitépni TILOS, ebben az esetben a halat az elvágott horogelőkével kell a vízbe visszajuttatni.

12. Éjszakai horgászat során a horgászhelyet napnyugtától napkeltéig köteles az ott tartózkodó horgász kivilágítani akkor is, ha épen nem horgászik. (Nem csak a kapásjelzőnek kell világítania.)

13. A horgász a méret és/vagy darabszám korlátozással védett halat köteles azonnal a zsákmány betárolása után, de a horgászat folytatása előtt a fogási naplóba bejegyezni. A fogási napló pontos vezetése minden horgász kötelessége, jogszabály által előírt szabályszerű vezetésének elmulasztása büntetendő.

A horgászat helyi feltételei:

14. TILOS a halászat bármi nemű alkalmazása, kivéve az ökológiai célú halászatot, a vízterületen csak horgászni lehet!

15. A vízterületen foglalt hely nincs, annak létesítése szigorúan TILOS, az érkezési sorrend a döntő!TILOS a holtág egyes szakaszait bárkinek is bármilyen célra lefoglalni, kisajátítani.

16. A holtágon csak partról lehet horgászni. Az egyesületi csónakon kívül más csónak a vízen nem tárolható, abból horgászni TILOS. Kivételes és nagyon indokolt esetben, egyéni kérelem alapján,közgyűlési felhatalmazással, az elnökség a tiltás alól felmentést adhat.

17. Az egyesület által kijelölt kíméleti területeken horgászni szigorúan TILOS!

18. Télen a lék horgászat szigorúan TILOS!

19. A vízbe bemenni, bent tartózkodni, úszni, vagy fürödni szigorúan TILOS!

20. A vízbe kutyát, egyéb állatott beengedni, beküldeni, bevinni, úsztatni, vagy fürdetni szigorúan TILOS! Állatot a vízparton csak úgy lehet tartani, hogy az ne veszélyeztesse a parton tartózkodókat, és a többi horgászt ne zavarja!

21. Horgászat során a horgász köteles magánál tartani merítő szákot, horog szabadítót, vászon alapú haltartót, halmérleget, mérőszalagot, pontymatracot, fertőtlenítőszert, golyóstollat és szemeteszsákot.

22. A holtágon etetőhajó használata, és a behordásbármely formájában TILOS!

23. A bedobott horgászkészséget a horgásznak csak olyan távolságra lehet elhagynia, hogy a kapást vizuálisan észlelhesse, biztonságosan be tudjonvágni és a hal fárasztását a leghamarabb elkezdhesse. Aki a horgászhelyét bármely okból hosszabb időre elhagyja úgy, hogy a horgászkészségeit nem látja, köteles azokat a vízből kivenni. A horgászbotok felügyeletét, használatát más személyre bízni vagy átadni szigorúan TILOS!

24. A holtághoz tartozó területen, a horgászösszeszerelt halfogásra kész állapotban lévőhorgászbotot csak 2 db-ot tarthat, amelyekkelhorgászik.

25. Drót haltartó használata szigorúan TILOS!

26. Közös haltartó használata szigorúan TILOS!

27. A vízparton a fogott hal eladása, gazdasági cseréje szigorúan TILOS!

28. A vízparton a horgász zsákmány másik horgásznak való átadása, vagy onnét más személlyel való elszállíttatása szigorúan TILOS!

29. A vízpartról a horgász a horgász zsákmányt horgászat közben vagy annak időszakos megszakításával nem, csak a horgászat végleges befejeztével szállíthatja el.

30. A kifogható darabszám korlátozás alá eső halak méret, súly és tilalmi időbeni korlátozásában elsősorban az általános törvényi szabályozás a meghatározó, de a compót megtartani egész évben TILOS! A kősüllő 30 cm-től, a ponty 35 cm-től 65 cm-ig és maximum 5 kg-ig, amur 40 cm-től maximum 5 kg-ig, csuka 45 cm-től 70 cm-ig, süllő pedig 35 cm-től 60 cm-ig vihető el. A korlátozás alá eső halakat betárolni TILOS, azokat a kifogásukat követően a horog kíméletes eltávolítása, a hal mérlegelése és fényképezése után azonnali hatállyal kíméletesen vissza kell engedni a vízbe.

31. TILOS a halak álló testhelyzetben való fényképezése! A halak fényképezése kizárólag guggoló testhelyzetben pontymatrac felet lehetséges!

32. Az éves parti felnőtt, az éves parti felnőtt kedvezményezet, és az éves általános felnőtt szolgálati területi jegy birtokosa egyszerre maximum 2 db. horgászbottal és botonként legfeljebb 2 db. - egyenként maximum 3 ágú - horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 db. 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csali halat.

Az éves területi jegy birtokosa naponta 2+1 db. darabszám-korlátozással védett halat /összesen tehát 3. db. nemes halat, de az egy fajhoz tartozó hal maximum csak 2. db. lehet/, és összesen /őshonos + nem őshonos/ 5 kg. egyéb halat tarthat meg.

A darabszám-korlátozással védett halakból, az évesterületi jegy birtokosa, a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 6. db-ot, melyekből az egy fajhoz tartozó maximum 4. db. lehet, és összesen 15. kg. egyéb halat tarthat meg.

Az éves területi jegy birtokosa a holtágról egy naptári évben a darabszám-korlátozással védett halakból összesen maximum 40 db. kifogható méretű halat tarthat meg, amiből az egy fajhoz tartozó hal maximum 30 db. lehet.

33. A 24 órás parti felnőtt, a 24 órás parti felnőtt kedvezményezet, és a 24 órás általános felnőtt szolgálati területi jegy birtokosa egyszerre maximum 2 db. horgászbottal és botonként legfeljebb 2 db. - egyenként maximum 3 ágú - horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 db. 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csali halat.

A 24 órás területi jegy birtokosa 24 óránként 2 db. darabszám-korlátozással védett halat, és összesen /őshonos + nem őshonos/ 5 kg. egyéb halat tarthat meg.

A 24 órás területi jegyeket váltó ugyan azon horgász a holtágról egy naptári évben a darabszám-korlátozással védett halakból összesen maximum 40 db. kifogható méretű halat tarthat meg, amiből az egy fajhoz tartozó hal maximum 30 db. lehet.

34. A 24 órás parti felnőtt turista területi jegy birtokosa egyszerre 1 db. horgászbottal és legfeljebb 2 db. - egyenként maximum 3 ágú - horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 db. 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csali halat.

A 24 órás turista területi jegy birtokosa 24 óránként 1+1 db. darabszám-korlátozással védett halat /összesen 2 db. nemes halat, de az egy fajhoz tartozó hal maximum csak 1. db. lehet/, és összesen /őshonos + nem őshonos/ 5 kg. egyéb halat tarthatmeg.

A 24 órás parti felnőtt turista területi jegyeket váltó ugyan azon horgász a holtágról egy naptári évben a darabszám-korlátozással védett halakból összesen maximum 20 db. kifogható méretű halat tarthat meg, amiből az egy fajhoz tartozó hal maximum 10 db. lehet.

35. Az egyesület a Tiszatarjáni Holt-Tiszára ifjúsági /az a horgászvizsgával rendelkező személy, aki a 12. életévét már betöltötte, de a 19. életévét a tárgy év december 31. napjáig még nem tölti be/ területi jegyeket nem ad ki. Az ifjúsági horgászaink a holtágra a megfelelő kategóriájú felnőtt éves, vagy felnőtt 24 órás területi jegyeket válthatják ki, és ezzel egyidejűleg az arra vonatkozó általános és a helyi horgászrendben foglalt szabályozásoknak megfelelően horgászhatnak.

36. A gyermekek /az a horgászvizsgával nem rendelkező személy, aki a 3. életévét már betöltötte, de a 15. életévét a tárgy év december 31. napjáig még nem tölti be/ részére kiadott éves parti gyermek úszós területi jegy birtokosa egyszerre 1 db. horgászbottal és 1 db. - maximum 3 ágú - horoggal felszerelt úszós horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 db. 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csali halat napkeltétől napnyugtáig fiatalkorú vagy felnőtt felügyeletével és felelősség vállalásával. Gyermek engedéllyel az éjszakai horgászat TILOS, fenekező illetve pergető készség nem használható.

A horgászkészséggel csak a területi jegy birtokosa /tehát nem testvér, szülő, felügyelő vagy más személy/ horgászhat, segíteni számára csak a horgászkészség bejuttatásában, illetve a szákolásban lehet. A bevágást, fárasztást és a zsákmány szákba történő bevezetését kizárólag csak a területi jegy birtokosa végezheti.

Az éves parti gyermek úszós területi jeggyel rendelkező horgász naponta 1 db. darabszám-korlátozással védett halat, és összesen /őshonos + nem őshonos/ 3 kg. egyéb halat tarthat meg.

A holtágon a darabszám-korlátozással védett halakból az éves területi jegy birtokosa a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 2. db-ot, és összesen 6. kg. egyéb halat tarthat meg.

Az éves területi jegy birtokosa a holtágról egy naptári évben a darabszám-korlátozással védett halakból összesen maximum 10 db. kifogható méretű halat tarthat meg, amiből az egy fajhoz tartozó hal maximum 5 db. lehet.

37. A gyermekek /az a horgászvizsgával nem rendelkező személy, aki a 3. életévét már betöltötte, de a 15. életévét a tárgy év december 31. napjáig még nem tölti be/ részére kiadott 24 órás parti gyermek úszós területi jegy birtokosa egyszerre 1 db. horgászbottal és 1 db. - maximum 3 ágú - horoggal felszerelt úszós horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 db. 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csali halat napkeltétől napnyugtáig fiatalkorú vagy felnőtt felügyeletével és felelősség vállalásával. Gyermek engedéllyel az éjszakai horgászat TILOS, fenekező illetve pergető készség nem használható. A horgászkészséggel csak a területi jegy birtokosa /tehát nem testvér, szülő, felügyelő, vagy más személy/ horgászhat, segíteni számára csak a horgászkészség bejuttatásában, illetve a szákolásban lehet. A bevágást, fárasztást és a zsákmány szákba történő bevezetését kizárólag csak a területi jegy birtokosa végezheti.

A 24 órás éves parti gyermek úszós területi jegy birtokosa 24 óránként összesen /őshonos + nem őshonos/ 3 kg. egyéb halat tarthat meg. Darabszám-korlátozással védett halat nem tarthat meg.

38. Az egyesület a holtágba évente telepít az elfogadott halgazdálkodási tervben meghatározott mennyiségű, fajú és életkorú halat. A telepítést követően, beszámítva a telepítés napját is, közgyűlési felhatalmazás alapján, az Elnökség a holtágon horgászati tilalmat rendelhet el, ami nem haladhatja meg a 14 napot! A telepítésekről és az ezekhez kapcsolódó tilalmi időkről az elnökség gondoskodik, és időben tájékoztatja a horgászokat a kihelyezett hirdető táblákon, a honlapon és a facebookon.

39. Az Elnökség a holtágon fellépő bármilyen rendkívüli helyzetben, HAVARIA /halpusztulás, mérgezés vagy más szennyezés/ esetén, közgyűlésifelhatalmazás alapján, a szükséges ideig horgászati tilalmat rendelhet el, amiről időben tájékoztatja a horgászokat a kihelyezett hirdető táblákon, a honlapon és a facebookon.

Környezetvédelmi szabályozás:

40. A holtág területén mindenfajta természetkárosítás és szemetelés TILOS!

41. A holtágon szemetelni TILOS! A horgász a horgász helyet köteles magaután tisztán hátrahagyni, a horgászat során keletkezett különféle hulladékot, szemetet köteles összegyűjteni és a horgászat befejeztével azt magával vinni! Szemetes horgászhelyen horgászni szigorúan TILOS! A horgászhelyen talált szemetet, hulladékot a horgász köteles a horgászat megkezdése előtt összegyűjteni, valamint a horgászat közben keletkező hulladékkal együtt a horgászat befejeztével magával vinni. Aki a fent leírtakkal ellentétesen cselekszik, a területi engedélye a helyszínen bevonásra kerül, és ellene az egyesület fegyelmi eljárást kezdeményez.

42. A holtágon Stég valamint a parton bárminemű fix műtárgy építése TILOS.

43. A vízparton illetve annak közelében halat tisztítani szigorúan TILOS!

44. Sátort a parttól minimum 3 méter távolságra lehet felállítani a botok mögött saját felelősségre. A sátor helyfoglalás céljára nem használható!

45. A halvédelem, a környezetvédelem és a magántulajdon védelme érdekében a holtág kamerával megfigyelt terület. Ezt az engedélyt váltó horgász a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, és önmagára nézve elfogadja, hogy a róla készült felvételeket, amennyiben az szükséges és indokolt, az illetékes hatóságok felhasználják.

46. A helyi horgászrend szabályait az Elnökség nyomós okkal és indokolt esetben megváltoztathatja, amiről utólag a közgyűlésnek beszámolni, a hatálybalépés előtt, pedig a holtág partján található hirdetőtáblán illetve az egyesület honlapján és a facebookon azt kihirdetni köteles.

Sepsi Bertalan​ 

he. elnöke​ 
 

Takács Károly

 he. fegyelmi bizottság elnöke